سرزمین غریب

چند ساعت دیگر، حدود ساعت سه شب، فضاپیمای سامانتای ناسا از زمین به سمت مریخ پرتاب خواهد شد. یک گروه پنج نفره مسافران اعزامی خواهند بود. ماموریت این گروه تحقیق بر روی استرنجا است.
استرنجا محدوده‌ای از مریخ است که یک سال پیش یکی از ملخک‌های جستجوگر ناسا خبر وجود موجودات عجیب در آن را به زمین فرستاد. بر روی خاک این محدوده تعدادی رد پا کشف شده بود که شباهت زیادی به پای انسان داشت. پاهایی نسبتاً بزرگ و چهار انگشت.
ملخک‌ها روبات‌های پره‌داری هستند که ناسا حدود هزار عدد از آن را در سال ۲۰۱۱ به فضا فرستاد. روبات‌های خودرانی که در هشت سال حضور خود بر روی مریخ توانسته بودند حدود سی درصد از سطح مریخ را کاوش کنند.
ملخکی که استرنجا را کشف کرد بعد از پانزده دقیقه از مدار خارج شد. بعد از آن، ناسا چندین ملخک دیگر را به محدوده استرنجا فرستاد. اما همه‌ی آن ملخک‌ها به سرنوشت همان ملخک ابتدایی دچار شدند. این ارسال‌ها تا حدود سه ماه ادامه داشت، تا اینکه تمامی ملخک‌های سطح مریخ به طرز عجیبی با هم از کار افتادند. ناسا در گزارش خود به نیویورک‌تایمز نوشت که:
«علت خرابی ملخک‌ها سطح بالای نویز مریخ در ساعت ۱۳:۴۲ به وقت ایالات متحده بوده است. این سطح از نویز تا به حال در سطح مریخ رخ نداده و بی سابقه بوده. ایستگاه فضایی سطح مریخ هم تاکنون دچار اختلالاتی شده که ناشی از همان نویز بوده است».
یک هفته پس از این پیام، ایستگاه فضایی ناسا در سطح مریخ هم از دسترس خارج شد. خرابی‌ای که ناسا از دادن اطلاعات پیرامون آن امتناع کرد.
ناسا پس از این واقعه بود که تصمیم به ارسال فضاپیما گرفت. تیمی متشکل از سه مرد و دو زن. چهار نفر محققینی از ناسا بودند و یک نفر هم خبرنگاری از نیویورک‌تایمز. مایکل راک با دستور مستقیم رئیس ناسا در این فضاپیما حضور داشت. پسر بیست و چهار ساله‌ای که بزودی لقب جوان‌ترین فضانورد دنیا را از آن خود خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید